Sztuczne sieci neuronowe


Wyznaczanie zapasu minimalnego

Cel

Celem ćwiczenia jest stworzenie użytecznego modelu do wyznaczania zapasu minimalnego (bezpiecznego) w przykładowej aptece.

Zapas bezpieczny

Podstawową funkcją zapasów jest zapewnienie ciągłości produkcji/sprzedaży, tym samym zapas stanowi bufor między dostawą a zapotrzebowaniem. Jednym z istotniejszych celów trzymania zapasów jest chęć ochrony przed zmiennością popytu. Tworzone są tzw. zapasy bezpieczeństwa. Najpopularniejszą metodą określania tego parametru jest zapas wyrażany w dniach. Jeśli średnia sprzedaż wynosi 10 sztuk na dzień, a zapas ten określono na "2 dni", to poziom bezpieczny wynosi 20 sztuk. Błędne jest jednak traktowanie tego poziomu jako wielkości stałej, co zilustrowano na wykresie. Podstawą jego wyliczenia powinna być prawidłowa prognoza popytu/zapotrzebowania. Wraz z poprawą trafności prognoz zapasy bezpieczeństwa będą mogły być zmniejszane, co bezpośrednio ma wpływ na efekty finansowe firmy.

Zagadnienia

Plik sprzedaz.zip zawiera skompresowany fragment bazy danych pewnej apteki. Fragment ten (tabela) zawiera zestawienie sprzedaży 10 leków w ciągu całego 2010 roku. Opracować model do wyznaczania 2-dniowego zapasu bezpiecznego dla leku o kodzie 1 (polopiryna S w opakowaniu po 20 szt.); jednostką miary wszystkich leków jest opakowanie.

  1. rozpakować plik sprzedaz.zip i umieścić go na dysku H:
  2. przegrać dane do Excela i przeprowadzić wstępną obróbkę danych,
  3. wybrać 6 próbek jako dane testowe i wykreślić je ze zbioru treningowego,
  4. zbudować model SSN,
  5. zbudowć model predykcyjny szeregu czasowego,
  6. przeprowadzić dyskusję wyników.